Fondsparande kan liknas en färdig Youtube spellista, men aktieplacerande är som en lista du gör precis som du själv vill. Det är också det som gör aktieplacerandet så otroligt kul!
Det vimlar med termer och saker man behöver veta, men ingen fara! Häng med på den här kursen så lär du dig allt du behöver veta från att öppna ett aktiesparkonto eller värdeandelskonto, till att göra de första uppdragen och sammanställa en fungerande portfölj. Och bra mycket mer än så, som du kommer att ha stor nytta av!
Du får lära dig vad passiva intäkter betyder och hur du kan öka dem just via aktieplacerande. Du får lära dig vilka riskerna på riktigt är och hur du med enkla metoder kan hantera dem. Meningen är inte att du ska behöva följa med marknaden hela tiden, men nog några gånger i året. Du får lära dig vilken information som då har betydelse och var du hittar den.
Ja du får lära dig precis det som har betydelse för att komma igång, att hitta goda bolag och att undvika onödiga risker. Så att du känner dig trygg i aktieplacerandet.
Vår specialitet är att göra svåra saker lätta att förstå och att hålla utbildningen på en mycket praktisk nivå med glimten i ögat. Det här får vi gång på gång feedback för. Den här kursen är nyligen helt omarbetad och uppdaterad och det du får vara med om är premiären på vår nya grundkurs i aktieplacerande!
Kursen ordnas under fyra tisdagar 31.1.2023 – 28.2.2023 (sportlov tisdag 21.2) kl 18:00 – 19:45 på Novia Campus i Ekenäs, Raseborgsvägen 9, rum B273.
Kursprogram
Tisdag 31.1, Vad handlar aktieplacerande om?
– Varför direkta aktier istället för fonder
– Begrepp samt aktieägarens rättigheter och skyldigheter
– Hur delta i bolagsstämman och varför
Tisdag 7.2, Aktiehandel
– Värdeandelskonto eller aktiesparkonto
– Val av bank / förmedlare
– Hur göra uppdrag
– Orderboken
Tisdag 14.2, Aktiernas avkastning och stock picking
– Värdeförändring
– Dividender, återbäring av eget kapital, köp av egna aktier
– Val av bolag, vilka borde man undvika
– Grunder i värdering
Tisdag 21.2, ingen lektion, sportlov
Tisdag 28.2, Bygg och följ upp din portfölj, riskhantering
– Diversifiering
– Justera risken
– Nybörjarens portfölj
– Regelbunden uppföljning
– Varifrån info
Målgrupp
Till dig som är intresserad av aktier, men ännu inte börjat aktieplacera, samt till dig som redan kommit igång och vill lära dig mera. Om du redan har lite mer erfarenhet av aktieplacerande rekommenderar vi hellre webinarinspelningen Fortsättningskurs i aktieplacerande.
Men varför ordna en kurs i aktieplacerande precis när börsen bara sjunker? En bra fråga! Motivationen att placera är faktiskt som sämst då börsen sjunker. Men ekonomin blir bäst om du köper dina aktier till ett lägre pris än till ett högre pris. Ingen kan exakt veta när en vändning kommer (eller om den redan varit), men det är hellre köpläge än säljläge på marknaden. Därför borde man vara intresserad att dra igång sitt eget aktieplacerande, t.ex. genom att hänga med på den här kursen!
Pris och anmälan
Kursavgiften är 69€ inkl. 24% moms. Anmäl dig genom att betala kursavgiften i nätbutiken. I kursavgiften ingår materialet som ett papperskompendium (över 130 ppt-slides). Kursavgiften kan tillsättas som avdrag i kapitalbeskattningen.
Begränsat antal platser. Platserna fylls i anmälningsordning.
Vad har vi fått för feedback för våra kurser?
Vi har hållit över hundra placeringskurser och över 7.500 personer har deltagit i dem. Feedbacken har varit utmärkt! I nätbutiken har vi fått 5/5 på de kurser som fått feedback och varje gång då vi begärt in feedback efter en kurs har vitsordet alltid legat mellan 4,3 och 5! Idel nöjda kunder alltså!
Vi har kundnöjdhetsgaranti på alla kurser, också denna. Är du inte nöjd säger du till inom en vecka efter att kursen avslutats så får du pengarna tillbaka och får behålla kursmaterialet. Detta förutsätter att du deltagit i alla lektioner förstås.
Recensioner
Det finns inga recensioner än.